Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Hakkında Bilgi Notu, 30.03.2016Son dönemde Ataşeliğimize yurtdışı borçlanma talebiyle başvuran vatandaşlarımızın soru ve taleplerinden Türkiye’den emeklilik ve Türkiye’den emekliliğin ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında bir bilgi kirliliği yaşanmakta olduğu anlaşılmaktadır.

Danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden kişiler/gruplar bu bilgi kirliliğine sebebiyet vermekte, yakın zamanda 3201 sayılı Kanunun yürürlükten kalkacağı iddiasıyla vatandaşlarımızı başvuru konusunda telaşa sürüklemekte ve hizmet belgesi içeriği konularında yersiz taleplere yönlendirmektedir. Yine aynı kişi/gruplar borçlanma ve aylık tahsis işlemlerini hızlandırma ve hatta ödenmesi gereken toplu prim tutarını düşürme vaatleriyle vatandaşlarımızı mağdur etmektedirler.

Vatandaşlarımızın hizmet borçlanması ve emeklilik işlemleri için aracı kişi ve kuruluşlara
ihtiyaçları yoktur.


Türkiye’den emeklilik, ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ve Ataşeliklerinden bilgi alınmalıdır.

Hizmet borçlanması yapmak isteyen her vatandaşımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği veya Ataşeliklerinden alacakları “hizmet belgesi” ile şahsen veya posta ile başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Türkiye’den emeklilik konusu başvuru sahiplerinin bireysel durumlarına (çalışma durumu,
sigortalılık, maluliyet vs) göre farklılık gösterebilmektedir, başvuru işlemlerinden önce emeklilik ile ekonomik ve sosyal sonuçları hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ve Ataşeliklerinden bilgi alınmalıdır.


Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.