Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylaması Hakkında Güncel Duyuru , 16.03.2017

 

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

 

1. Anayasa Değişikliği Halkoylaması çerçevesinde oy verme işlemleri Hollanda’da 5-9 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Gümrük kapılarında ise oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir. Yurtdışında oy kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Seçmen kaydınızı aşağıda sunulan adresten kontrol edebilirsiniz:

 

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=1212630595304603


2. Önceki seçimlerden farklı olarak, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak koşuluyla, vatandaşlarımız bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.  Hollanda’da Rotterdam, Amsterdam ve Deventer Başkonsolosluklarımızca oluşturulan seçim merkezlerinin adresleri aşağıdadır:

 

- GIA Exhibition Center

De werf 11, 2544 EH, DEN HAAG

 

- RAI Conference Center 

Europaplein 2, 1078 GZ AMSTERDAM

 

-Sport-En Belevingscentrum de Scheg

Piet van Donkplein 1, 7422 LW DEVENTER

 

3. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir. Oy vermek için gelirken beraberinizde üzerinde TC Kimlik numaranız kayıtlı, kimliğinizi ispata yarar bir Türk kimlik belgesiyle gelmeniz gerekmektedir.

 

4.Özellikle seçimin son iki günü (8-9 Nisan) aşırı yoğunluk yaşanmamasını teminen vatandaşlarımızın oy verme işlemi için imkanlar ölçüsünde ilk günleri tercih etmeleri tavsiye olunur.

 

5.  Seçim Kanunu uyarınca, sandık alanında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi partiye ait rozet, amblem veya benzeri işaretler veya propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz. 


 

6.  Seçim merkezi ve civarı özel etkinlik alanı olarak ilan edilmiş olup, bu bölgede Hollanda güvenlik makamlarının önlem ve uyarılarına uyulması rica olunur.

 

Saygıyla duyurulur.