Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne Kayıt, Değişiklik Veya İtiraz Başvuruları , 28.08.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yurtdışında Ekim ayında gerçekleştirilecek olup, Hollanda için seçim tarihleri bilahare duyurulacaktır.

Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları zorunludur.

 Bu çerçevede ; 

 • Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet      sitesinde    (http://www.ysk.gov.tr)       2  Eylül 2015 Çarşamba günü      Türkiye saati ile 08.00’de ilan edilecek olan    Yurtdışı      Seçmen Kütüğü’ndeki kayıtların vatandaşlarımızca bizzat      kontrol     edilmesi      gerekmektedir.   

 • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlar      ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın 10 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 17.00’a kadar Başkonsolosluğumuza  şahsen başvurmaları gerekmektedir.

 • Posta yoluyla iletilen başvurular yasa gereği       kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmak amacıyla     Başkonsolosluğumuza yapılacak başvuruların

 

-           2 Eylül, Çarşamba –  4 Eylül, Cuma         08:30-12:30, 14:30-16:00 saatlerinde,

-           5 Eylül, Cumartesi – 6 Eylül, Pazar       10:00-16:00 saatlerinde      

-           7 Eylül, Pazartesi –  9 Eylül, Çarşamba    08:30-12:30, 14:30-16:00 saatlerinde      

-           10 Eylül, Perşembe                                       08:30-16:00’ a kadar

yapılması mümkündür. Başkonsolosluğumuzun açık tutulacağı resmi tatil günlerinde (5-6 Eylül) sadece Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve itiraz başvuruları alınacak olup, konsolosluk hizmetleri verilmeyecektir.

 • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve değişiklik      başvuruları için Başkonsolosluklarımız arasında görev bölgesi ayrımı      bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, bu amaçla görev bölgesinde      bulunmadıkları dış temsilciliklerimize başvurmaları da mümkündür.


 • Başkonsolosluklarımıza yapılacak başvurularda,           kimlik ispatı için  T.C. kimlik      numarasını taşıyan nüfus cüzdanı,      pasaport, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı,  evlenme     cüzdanı, askerlik belgesi,  sürücü belgesi, hakim, savcı, avukat,      noter ve askeri kimlik kartı gibi  kimliğini tereddütsüz ortaya      koyan resimli, resmi nitelikteki  belgelerden birinin      gösterilmesi talep edilecektir.

 • Yukarıda belirtilen şekilde kimliğini ispat      edemeyenler ile delil ve gerekçe gösteremeyenlerin itirazları; Yüksek      Seçim Kurulu’nun, “Yurt Dışı Seçmen Kütüğü Güncelleştirilmesinin Usül ve      Esasları”na ilişkin Genelge”si çerçevesinde işleme alınmayacaktır. 


 • T.C. kimlik numarasını taşımayan kimlik      belgeleri ile Hollanda makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri, kimliğin     tespitinde geçerli kabul edilmeyecektir.

 • Yerleşim yeri Hollanda olup da, askı süresi içinde      herhangi bir nedenle Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın, en yakın Nüfus      Müdürlüğüne pasaportları ile birlikte müracaat ederek, “Adres Beyan Formu”      doldurmaları ve adres tescil işlemini yaptırmaları gerekli olup;      Nüfus  Müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı      Adres Beyan Formunun bir örneği ve eklerini Yurtdışı İlçe Seçim      Kurulu Başkanlığına doğrudan vermeleri ya da İlçe Seçim Kurulları      aracılığıyla iletmeleri  halinde kayıtları yapılacaktır.

 • Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurular Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr  web sitesinde ve Başkonsolosluğumuz internet sitesi ile facebook ve twitter sayfalarında yayınlanmaya devam edilecektir.

  Saygıyla duyurulur.