Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Kara Yoluyla Hırvatistan Üzerinden Türkiye’ye Seyahat Edecek Vatandaşlarımız Için Önemli Duyuru , 13.07.2015

Bilindiği üzere Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan geçerli ikamet izni hamili vatandaşlarımız, ikamet kartlarıyla veya anılan kartın süresinin uzatılması sürecinde ilgili yerel makamlardan alınan geçici bir belge ile Schengen bölgesinde sorunsuz seyahat edebilmektedirler.

Bununla birlikte, tatil sezonunda 
Hırvatistan yol güzergahının yoğun olarak kullanılması 
nedeniyle vatandaşlarımız Hırvatistan'dan transit geçişleri sırasında sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Schengen bölgesinde yerleşik ve ikamet kartı sahibi vatandaşlarımız Hırvatistan'a anılan kart ve pasaportlarıyla birlikte sorunsuz giriş yapabilmekte iken, sözkonusu vatandaşlarımızın ikamet kartı yerine geçen geçici belgeler ile Hırvatistan'a girişlerine Hırvatistan'ın henüz Schengen bölgesine dahil olmaması nedeniyle izin verilmemekte ve Hırvatistan vizesi talep edilmektedir.

Bu nedenle, ikamet kartlarını uzatmak amacıyla bulunulan ülke makamlarına teslim eden ve anılan makamlardan alınan geçici belgelerle Hırvatistan üzerinden seyahat etmek isteyip de Hırvatistan'a girişlerine izin verilmeyerek Slovenya-Hırvatistan sınırında bu nedenle mağdur kalan vatandaşlarımızın sayısında son zamanlarda artış kaydedildiği görülmektedir.

Konuya ilişkin olarak Zagreb Büyükelçiliğimizin Web sayfası ile Facebook ve Twitter adreslerine vatandaşlarımız için gerekli duyurular konulmaktadır.

Hırvatistan’dan transit geçecek vatandaşlarımızın Zagreb Büyükelçiliğimizin ilgili sayfalarını incelemeleri önemle duyurulur.