Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2015 Milletvekili Genel Seçimleri Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne Kayıt Veya Değişiklik Başvuruları , 13.03.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

 

Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü” ne kayıtlı olmaları zorunludur. 

Bu çerçevede;

 

  • Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinde    (http://www.ysk.gov.tr)      14 Mart 2015 Cumartesi günü Türkiye saati ile 08.00’de ilan edilecek olan    Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ndeki kayıtların vatandaşlarımızca bizzat kontrol     edilmesi gerekmektedir.
         


  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlar      ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen      vatandaşlarımızın 27 Mart 2015 Cuma günü Türkiye saati ile 17.00’e             kadar Başkonsolosluğumuza      şahsen başvurmaları gerekmektedir.


  • Posta yoluyla iletilen başvurular yasa gereği      kesinlikle kabul edilmeyecektir.


  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmak amacıyla      Başkonsolosluğumuza yapılacak başvuruların

 

-           14 Mart, Cumartesi – 15 Mart, Pazar   10:00-16:00 saatlerinde,

-           16 Mart , Pazartesi – 20 Mart, Cuma    08:30-12:30, 14:30-16:00 saatlerinde

-           21 Mart, Cumartesi – 22 Mart, Pazar       10:00-16:00 saatlerinde       

          23 Mart , Pazartesi – 26 Mart, Perşembe  08:30-12:30, 14:30-16:00 saatlerinde

-           27 Mart, Cuma     08:30-16:00’ a kadar

yapılması mümkündür. Başkonsolosluğumuzun açık tutulacağı resmi tatil günlerinde (14-15 ve 21-22 Mart) sadece Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve itiraz başvuruları alınacak olup, konsolosluk hizmetleri verilmeyecektir.


  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve değişiklik      başvuruları için Başkonsolosluklarımız arasında görev bölgesi ayrımı      bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, bu amaçla görev bölgesinde      bulunmadıkları dış temsilciliklerimize başvurmaları da mümkündür.

 

  • Başkonsolosluklarımıza yapılacak başvurularda,      kimlik ispatı için  T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı,      pasaport, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı,  evlenme cüzdanı, askerlik belgesi,      sürücü belgesi, hakim, savcı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi      kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki  belgelerden birinin gösterilmesi talep      edilecektir.

 

  • T.C. kimlik numarasını taşımayan kimlik      belgeleri ile Hollanda makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri, kimliğin      tespitinde geçerli kabul edilmeyecektir.


  • Yerleşim yeri Hollanda olup da, askı süresi içinde      herhangi bir nedenle Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın, en yakın nüfus      müdürlüğüne pasaportları ile birlikte müracaat ederek Adres Beyan Formu      doldurmaları ve adres tescil işlemini yaptırmaları gerekli olup nüfus      müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı Adres Beyan      Formunun bir örneği ve eklerini Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına    doğrudan vermeleri ya da ilçe seçim kurulları aracılığıyla iletmeleri      halinde kayıtları yapılacaktır.

Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurular Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr web sitesinde ve Başkonsolosluğumuz internet sitesi ile facebook ve twitter sayfalarında yayınlanmaya devam edilecektir.

 Saygıyla duyurulur.