Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

1 Ocak 2015 Tarihinden İtibaren Sınırda Kaşe Vize Uygulaması Sona Erdirilen Ülkeler Hakkında Duyuru , 08.01.2015

1 Ocak 2015 Tarihinden İtibaren Sınırda Kaşe Vize Uygulaması Sona Erdirilen Ülkeler Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere, başta Sahra Altı Afrika Ülkeleri (SAGA) olmak üzere, OECD/Schengen bölgesinde ikamet izni veya vizesi olan üçüncü ülke vatandaşlarına 2011 yılından bu yana sınırlarımızda belirli koşullarla "kaşe vize" uygulaması yapılmaktadır.

Bununla birlikte, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca sınırda kaşe vize uygulamasının sona erdirilmesi öngörülmektedir.  

Bu çerçevede, aşağıdaki listede yer alan 47 ülkenin vatandaşları için 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sınırda kaşe vize  uygulaması sona erdirilmiştir. 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle e-Vize veya Temsilcilik vizesi almadan Türkiye’ye giden anılan ülke vatandaşları, havalimanlarındaki e-Vize kiosklarına yönlendirilerek e-Vize almaları temin edilecektir.

Sözkonusu uygulama için 6 aylık bir geçiş süreci öngörülmüş olup, e-Vize kiosklarından da vize alamayanlar olduğu takdirde, vize umumi hükümlerine göre kaşe vize uygulaması sadece istisnai hallerde 01.07.2015 tarihine kadar devam ettirilecektir.

Saygıyla duyurulur.


İlgili Dosyalar :

- 1 Ocak 2015 Tarihinden İtibaren Sınırda Kaşe Vize Uygulamasının Sona Erdirilmesi Öngörülen Ülkeler.docx