Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Hollanda’ya Türk İşgücü Göçünün 50. Yili Faaliyetleri Kapsaminda Türk Müzesinde Düzenlenen Kitap Tanitim Etkinliği , 07.10.2014

Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Hollanda’ya Türk işgücü göçünün 50. yılı faaliyetleri kapsamında, 3 Ekim Cuma günü Lahey’deki Türk Müzesi tarafından yayımlanan “50 Yılda 50 Hikaye” adlı kitabın tanıtım etkinliğine katıldı.

 Lahey Belediye Belediye Başkanı Josias van Aartsen ve Hollanda’nın eski Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse’nin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ve Hollanda Türk toplumu mensupları ile Türk dostu Hollandalılardan oluşan yaklaşık 80 kişi tanıtım etkinliğinde hazır bulundu.

 Hollanda’ya Türk göçünün ilk yıllarını anlatan kısa belgesel gösteriminin ardından, “50 Yılda 50 Hikaye” adlı kitabın yazarı Şahin Yıldırım, eserini tanıtan bir sunuş yaptı. Yıldırım, kitapta ilk kuşak mensubu 25 göçmen Türk işçi ile Türklere kucak açan ve Hollanda’ya intibaklarına yardımcı olan 25 Hollandalının öyküsünün anlatıldığını ifade etti.

 Büyükelçi Sadık Arslan, Hollanda’ya Türk işgücü göçünün 50. yıldönümünde bu anlamlı etkinliğe evsahipliği yapan Türk Müzesi yetkililerine teşekkür etti. Hollanda Türklerinin Türkiye ve Hollanda arasında güçlü bir insani köprü vazifesi gördüğünü ve iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığını belirten Büyükelçi Arslan, göç gibi karmaşık sosyolojik olguların bazı sorunları beraberinde getirdiğini, ancak 1960’lı yıllardan itibaren Hollanda’da göreve gelen Hükümetlerin kucaklayıcı tutumu sayesinde bu sorunların hafifletilebildiğini ifade etti.

 Büyükelçi Arslan, Hollanda Türk toplumu için kültürel mirasına sahip çıkmakla Hollanda’ya aidiyetin eşdeğer önemde olduğunu, “Türklüğün” ve “Hollandalılığın” birbiriyle çelişmediğini, Türk toplumunun Hollanda’ya tam uyum sağlamasını her zaman teşvik ettiğimizi ve bugün gelinen aşamada ikinci ve üçüncü nesil Türklerin uyum konusunda ciddi başarı elde ettiğini memnuniyetle gözlemlediğimizi ifade etti. Büyükelçi Arslan son olarak, “50 Yılda 50 Hikaye” adlı eserde ilk kuşak göçmen Türklerin serüvenlerinin anlatıldığını, önümüzdeki yıllarda ise genç kuşak Türklerin nice başarı öyküleri yazacaklarından emin olduğunu dile getirdi.

Lahey Belediye Başkanı Van Aartsen da Hollanda Türk toplumunun bu ülkeye yaptığı katkılardan övgüyle söz etti. Uyumun uzun soluklu bir süreç olduğunu, bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü belirtti. Türk toplumunun uyum konusunda başarı gösterdiğini ifade etti.

Türk Müzesi yetkilileri, Büyükelçi Arslan, Lahey Belediye Başkanı Van Aartsen ve Hollanda’nın eski Ankara Büyükelçisi Dirkse’ye “50 Yılda 50 Hikaye” adlı eserden birer nüsha armağan ettiler.

Etkinlik sonunda düzenlenen resepsiyon eşliğinde katılımcılar, “50 Yılda 50 Hikaye”de yer alan Türk ve Hollandalılar’ın resimlerinden oluşan sergiyi gezdiler. 

 

 


İlgili Dosyalar :

- image (1).jpeg

- image (2).jpeg

- image (3).jpeg

- image (4).jpeg

- image.jpeg