Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne Kayıt Veya Değişiklik Başvuruları , 04.07.2014

2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

YURTDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜ’NE

KAYIT VEYA DEĞİŞİKLİK BAŞVURULARI

 

 

Değerli Vatandaşlarımız,

 

 

Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü” ne kayıtlı olmaları zorunludur.

 

Bu çerçevede;

 

  • Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinde (http://www.ysk.gov.tr) ilan edilmiş olan Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ndeki kayıtların bizzat kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlar ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın 9 Temmuz 2014, Çarşamba günü Hollanda saati ile saat 15.00’e kadar Rotterdam veya Deventer Başkonsolosluklarına şahsen başvurmaları gerekmektedir.
    Posta yoluyla iletilen başvurular yasa gereği kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 
  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmak amacıyla Başkonsolosluklarımıza yapılacak başvuruların

 

-       5 Temmuz, Cumartesi – 6 Temmuz, Pazar  10:00-16:00 saatlerinde,

-       7 Temmuz, Pazartesi – 8 Temmuz, Salı        08:30-12.30, 14.30-16:30 saatlerinde

-       9 Temmuz, Çarşamba                                    08:30-15:00’ e kadar

 

yapılması mümkün olup, Başkonsolosluklarımızın açık tutulacağı resmi tatil günlerinde (5-6 Temmuz) sadece Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve itiraz başvuruları alınacak olup, konsolosluk hizmetleri verilmeyecektir.

 

   

  • Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve değişiklik başvuruları için Başkonsolosluklarımız arasında görev bölgesi ayrımı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, bu amaçla görev bölgesinde bulunmadıkları dış temsilciliklerimize başvurmaları da mümkündür.

  • Başkonsolosluklarımıza yapılacak başvurularda, kimlik ispatı için T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı veya pasaport ile resmî daireler ya da iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, avukat kimliği, sürücü belgesi gibi seçmenin kimliğini tereddütsüz olarak ortaya koyan resimli ve resmî nitelikteki belgelerden birinin gösterilmesi talep edilecektir.

 

  • T.C. kimlik numarasını taşımayan kimlik belgeleri ile Hollanda makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri, kimliğin tespitinde geçerli kabul edilmeyecektir.

   • Yerleşim yeri Hollanda olup da, askı süresi içinde herhangi bir nedenle Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın, Adres Beyan Formlarını, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na doğrudan vermeleri ya da izinlerini geçirmekte oldukları yerleşim yeri ilçe seçim kurulları aracılığıyla iletmeleri halinde kayıtları yapılacaktır.

 

Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımızın Başkonsolosluklarımızın internet siteleri ile facebook ve twitter sayfalarında yayınlanmasına devam edilecektir.

 

Saygıyla duyurulur.