Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2014 Türkiye Bursları Lisansüstü Başvuruları Başladı , 10.03.2014

 

 

2014 Türkiye Bursları Lisansüstü Başvuruları Başladı

Dünyanın en kapsamlı burs programlarından biri olan Türkiye Bursları’nın 2014 yılı lisansüstü başvuruları başladı. Son başvuru tarihi ise 31 Mart 2014 !

Dünyanın tüm ülkelerinden başarılı uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki lisansüstü çalışmaları için Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen Türkiye Bursları, kazanan adaylara hem burs hem de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde tercih ettikleri programa kabul hakkını aynı zamanda sunuyor.

Türkiye Bursları adaylara pek çok alanda burslu eğitim görme imkanı veriyor.  Lisansüstü programlar arasında mühendislik, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, teknoloji, ekonomi, işletme, tarım, insan ve toplum bilimleri, ilahiyat, bölge çalışmaları, Türk dili gibi pek çok alan yer alıyor.

Burslu öğrencilere sağlanan imkanlar da oldukça dikkat çekiyor. Aylık burs olarak yüksek lisans öğrencilerine 800 TL (yaklaşık 375 USD), doktora öğrencilerine ise 1.100 TL (yaklaşık 500 USD) ödeniyor. Öğrenciler herhangi bir okul ücreti ödemezken aynı zamanda üniversitelerin Türkçe eğitim merkezlerinde 1 yıllık Türkçe eğitimini ücretsiz olarak alıyor. Kazanan adaylara, son yıllarda standartları oldukça iyi hale getirilen devlet yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sağlanıyor.

Sağlanan imkanlar bunlarla da sınırlı değil. Burslu öğrencilere  Türkiye’ye ilk gelişlerinde ve mezuniyet sonrası ülkelerine dönüşlerin uçak bileti temin ediliyor. Türkiye’deki eğitim süresince öğrenciler sağlık sigortası kapsamına alınıyor ve öğrenciler tüm devlet hastanelerinden ücretsiz, anlaşmalı tüm özel hastanelerden ise cüzi bir fark ödeyerek yararlanabiliyor.

2014 yılı için adaylara lisansüstü programları kapsamında Ali Kuşçu Bilim ve Teknoloji Burs Programı, İbni Haldun Sosyal Bilimler Burs Programı, Yunus Emre Türk Dili Burs Programı ve İlahiyat Burs Programı sunuluyor ve adaylar kendilerine uygun olan bir programa başvuru yapabiliyor.

Burs kapsamında adaylara sunulan programların büyük bir kısmı Türkçe dilinde eğitim veriyor. Ancak İngilizce, Fransızca veya Almanca dilinde eğitim imkanı sunan üniversite ve programlar da mevcut  bulunmaktadır.

Başvuru şartları, başvuru belgeleri, sıkça sorulan sorulara ulaşmak ve başvuru yapmak için Türkiye Burslarının internet sitesi ziyaret edilebilir: www.trscholarships.org / www.turkiyeburslari.gov.tr

 

Saygıyla duyurulur.

T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu

 

 

İlgili Dosyalar :

- 2014 Türkiye Bursları