Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Mavi Kart Hakkında Duyuru , 14.11.2013

 

YENİ TİP MAVİ KARTLAR HAKKINDA DUYURU

Doğumla Türk vatandaşı olan ve daha sonra izin alarak vatandaşlıktan çıkan şahıslara verilen Mavi Kartlara ilişkin mevzuatta değişiklik yapılmıştır. Yeni tip Mavi Kartlar kimlik belgesi olarak kullanılabilecektir. Eski tip Mavi Kartlar ise önceden olduğu gibi sadece Hollanda pasaportu veya Hollanda kimlik belgesiyle birlikte ibraz edilmesi halinde resmi işlemlerde kabul edilmeye devam edilecektir.

İlk defa Mavi Kart almak isteyen başvuru sahipleri,

- Türk Vatandaşlığından Çıkma Belgesi,

 - 2 adet fotoğraf,

- Geçerli Hollanda pasaportu veya Hollanda kimliği (ID-Kart) ile ,

 

Mevcut eski tip Mavi Kartını değiştirmek isteyen başvuru sahipleri ,

- Eski tip Mavi Kartı ,

- 2 adet fotoğraf

- Geçerli Hollanda pasaportu veya Hollanda kimliği (ID-Kartı) ile, Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat edebilirler. (Başvuru sırasında 3.-Euro tahsil edilecektir.)

Öte yandan, Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra nüfus kayıtları kapatılmış olanların, kişi hallerinde (doğum, evlenme, boşanma gibi..) meydana gelen değişikliklerin de oluşturulan Mavi Kartlılar Kütüğüne işlenmesi gerektiğinden sözkonusu değişikliklerin belgeleri ve onaylı Türkçe tercümeleriyle (belgeler uluslararası ise tercümelerine gerek bulunmamaktadır) birlikte Başkonsolosluğumuzda işlem yaptırması mümkün olabilecektir.

 

Rotterdam, 14.11.2013

Saygıyla duyurulur.

 T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu

KONUYLA İLGİLİ BAŞVURUDA BULUNACAKLARIN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA GELMEDEN ÖNCE TELEFON İLE BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDAN VEYA KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZİNDEN VEYA E-POSTA İLE AYRINTILI BİLGİ ALMALARI TAVSİYE OLUNUR.