Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Togan Oral'ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 26.10.2012

 

HollandaTürk toplumunun değerli mensupları,

 

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki kurtuluş mücadelemizin, askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının sonucunda kurulan Cumhuriyetimizin 89. Yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

 

Her türlü güç koşula rağmen, milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla ve diğer dünya milletlerine örnek azmiyle kazanılmış olan Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlandırılmış; dış dünyaya karşı bağımsızlığını ilan eden milletimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte “kayıtsız, şartsız” egemenliğini elde etmiştir.

 

Demokratik, laik, çağdaş bir hukuk devleti olarak temelleri atılan Türkiye Cumhuriyeti, dış politikada da Atatürk’ün “Yurt sulh, cihanda sulh” ilkesi temelinde dünya devletleriyle dostane ilişkiler kurmuş; milletçe topyekün gerçekleştirilen kalkınma hamleleri neticesinde kısa zamanda ekonomik ve sosyal alanda büyük atılımlar gerçekleştirerek, milletimizin müreffeh bir hayat seviyesine ulaşmasını sağlamıştır.

 

Ülkemiz, Cumhuriyetimizin sağlam temellerinden, milletimizin azim ve kararlılığından aldığı güçle siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda her geçen gün daha emin adımlarla ve giderek artan bir hıza atılımlar gerçekleştirmeye devam ederek uluslararası alanda sahip olduğu güçlü konumunu pekiştirmekte ve etkinliğini arttırmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyetini yurt dışında temsil eden siz değerli vatandaşlarımız, Cumhuriyetimizin gücüne güç katmaktadır. Hollanda’da yaşayan Türk toplumunun siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda gerek uyum içinde yaşadıkları Hollanda toplumuna, gerek adeta bir köprü görevi üstlenerek bağlandıkları ülkemize yaptıkları değerli katkıları ve başarıları milletimiz için gurur kaynağıdır. Türkiye’de ve yurtdışında milletçe birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizin kuruluşunu coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  

 

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluş mücadelesinde yer almış ecdadımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor; milletimizin Cumhuriyet Bayramını en iyi dileklerimle kutluyorum.

 

Saygılarımla,

 

Togan Oral

Başkonsolos