Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Pasaport Başvurusunda Bulunacak Vatandaşlarimiz İçin Duyuru , 01.06.2012

            PASAPORT BAŞVURUSUNDA BULUNACAK VATANDAŞLARIMIZ İÇİN DUYURU

 

Yeni pasaport müracaatında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, internet üzerinden e-pasaport randevusu alma aşamasında dikkat etmeleri gereken hususlar aşağıda sunulmaktadır:

v  Yeni pasaport müracaatında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın www.epasaport.gov.tr  internet sitesi üzerinden randevu almaları gerekmektedir.İnternet üzerinden randevu almadan pasaport başvurusunda bulunulması mümkün değildir.

 

v  İnternet üzerinden e-pasaport başvurusunda bulunulması için T.C. kimlik numarasının bilinmesine ihtiyaç bulunmaktadır.T.C. kimlik numarasını bilmeyen vatandaşlarımız ‘’www.nvi.gov.tr’’  sitesinden öğrenebilirler.

 

v  Pasaport başvurusu için Başkonsolosluğumuza gelindiğinde öncelikle T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı alınması gerekmektedir.

 

v  Ailece pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, aile fertlerinin her biri için ayrı birer randevu almaları gerekmektedir. Anne pasaportuna kayıtlı çocuklar için keza ayrıca randevu  alınmalıdır.Bunun için, e-pasaport web sitesinden randevu alınırken ‘’Siz dahil kaç kişi için randevu alacaksınız’’  kısmına pasaport başvurusu yapılacak aile fertlerinin toplam sayılarının girilmesi gerekmektedir.Aksi takdirde sadece kendisi için randevu alan bir kişinin beraberindekilerin başvuruları alınamamaktadır.

 

v  Reşit olmayan çocuklar için pasaport başvurusunda bulunulmak istendiği takdirde, anne ve babanın bizzat Başkonsolosluğumuza müracaatları gerekmekte olup, ebeveynlerin boşanmış olmaları halinde ise kesinleşmiş mahkeme kararının bir örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.Ebeveynlerden herhangi birinin gelemeyecek olması durumunda ise sözkonusu ebeveynin muvafakatnamesinin başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

 

v  Yeni pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın yaz dönemi öncesinde yaşanan yoğunluk göz önünde bulundurularak, randevu taleplerini zamanlıca yapmaları önem arzetmektedir. Yeni pasaportlar Türkiye’de tanzim edilerek Başkonsolosluğumuza ulaştırılmakta ve vatandaşlarımıza elden teslim edilmekte olup, bu işlem belirli bir süre almaktadır.

 

v  E-pasaport randevu sisteminde yapılan tespitle bugün itibarıyla randevu talebinde bulunulması durumunda, yaklaşık üç hafta sonrası için randevu verilebildiği görülmektedir.

 

v   Dolayısıyla vatandaşlarımızın randevu ve teslim alma sürecini göz önünde bulundurarak başvurularını zamanlıca yapmaları önemle rica olunur.

 

v  Yeni pasaport başvurusu için randevular  www.epasaport.gov.tr internet sayfasından alınmaktadır.E-pasaport ile ilgili detaylı bilgi internet sayfasının  yanı sıra, 7 gün 24 saat hizmet vermekte olan            00 90 312 292 29 29 numaralı   Çağrı Merkezinden alınabilir.

 

Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu