Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Togan Oral’in Cumhuriyet Bayrami Ve Van Depremi İle İlgili Mesaji , 28.10.2011


Hollanda Türk Toplumunun çok kıymetli mensupları,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. yıldönümünü kutlamakta olduğumuz ve mübarek Kurban Bayramını karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde yurt içinde ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın kalbi deprem felaketine maruz kalan Van’da atıyor.

Devletimiz, milletimiz, tüm yardım kuruluşları tek yürek olmuş ve depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bütün imkanlarını seferber etmiş durumda.

Bu üzücü gelişme bir kez daha milletimizin birlik ve beraberliğini en güçlü biçimde sergilemesine vesile oldu. Milletimizin en önemli hasletlerinden olan yardımlaşma ve dayanışma ruhu, zorda ve darda olanın yardımına koşma gayreti deprem haberi duyulur duyulmaz tüm dünyadaki ve Hollanda’daki  vatandaşlarımızı harekete geçirdi. Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza başvuran, telefon eden, mesaj gönderen pek çok vatandaşımız hem üzüntüsünü paylaşıyor, hem de yardım etme arzusunu dile getiriyor. Deprem mağdurlarına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı yönlendirmek için Türkiye’de Başbakanlıkça başlatılan yardım kampanyasına ilişkin bilgilere internet sitemizdeki konuya ilişkin duyurudan ulaşabilirsiniz. Yardımların en hızlı şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için, Hollanda’dan yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın da Başbakanlıkça başlatılan kampanyaya katılmalarını arzu ediyoruz.

Değerli vatandaşlarım,

Van depreminden kısa süre önce güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarında evlatlarımızın şehit düşmesi ve yaralanması yüreklerimize ateş düşürmüştü.

Devletimizin terör belasını sona erdirmek için gerekli tüm tedbirleri kararlılıkla aldığından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Terörle ve destekçileriyle mücadele hiçbir müsamaha gösterilmeden, yurt içinde ve yurtdışında sonuç alana kadar devam edecektir.   

Hollanda’daki vatandaşlarımız tabiatiyle terör olaylarını kınamak ve şehitlerimizi anmak amacıyla demokratik haklarını yasal çerçevede kullanmaktadırar. Terör örgütünün Hollanda’daki uzantılarının cami, dernek ve vatandaşlarımıza ait işyerlerine düzenledikleri provokasyon amaçlı saldırılar, Hollanda Türk toplumunun her zamanki olgun ve sağduyulu tavrı karşısında sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Duyguların en yoğun yaşandığı bu günlerde, özellikle gençlerimizin üzüntülerinin istismar edilmesine fırsat vermemeye;  itidal içerisinde hareket etmeye özen göstermeye devam etmeliyiz.

Cumhuriyetimiz her geçen gün güçlenen demokrasisi, büyüyen ekonomisi, artan refahı, fertlerine sağladığı imkanlar ve yeni nesillerimize vaddettiği parlak gelecekle tüm dünyadaki uluslara da örnek oluyor. Bu gelişmenin ve vardığımız noktanın haklı gururunu Türkiye’de, Hollanda’da hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Bir kez daha, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen ecdadımızı saygı ve şükranla anıyor, terör saldırılarında şehit olan gençlerimize ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Saygılarımla,

Togan Oral

Başkonsolos

 

28.10.2011