Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Togan Oral’in Terör Saldirilari Ve Van Depremi İle İlgili Mesaji , 25.10.2011

Hollanda Türk Toplumunun çok kıymetli üyeleri,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümünü her yıl olduğu gibi coşku içerisinde kutlamaya hazırlandığımız bu günlerde, maalesef Türkiyemizden gelen acı haberler hepimizi derinden yaraladı.

Kutsal vatani görevlerini yapmakta olan evlatlarımızın terör saldırılarında şehit düşmesi ve yaralanmasının hemen ardından meydana gelen deprem felaketinde yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, pekçoğunun yaralanması ve meydana gelen maddi kayıplar yüreklerimizi sızlatıyor.

Devletimiz terör belasını sona erdirmek için gerekli tüm tedbirleri kararlılıkla alırken, depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bütün imkanlarını seferber etmiş durumda.

Bu üzücü gelişmeler bir kez daha milletimizin birlik ve beraberliğini en güçlü biçimde sergilemesine vesile oldu. Milletimizin en önemli hasletlerinden olan yardımlaşma ve dayanışma ruhu, zorda ve darda olanın yardımına koşma gayreti deprem haberi duyulur duyulmaz tüm dünyadaki ve Hollanda’daki  vatandaşlarımızı harekete geçirdi. Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza başvuran, telefon eden, mesaj gönderen pek çok vatandaşımız hem üzüntüsünü paylaşıyor, hem de yardım etme arzusunu dile getiriyor. Deprem mağdurlarına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı yönlendirmek için Türkiye’de Başbakanlıkça başlatılan yardım kampanyasına ilişkin bilgilere internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Değerli vatandaşlarım,

Milletimiz binlerce yıllık tarihi boyunca yaşadığı her acı olaydan daha da güçlenerek  çıkmayı bilmiştir. Unutmayalım ki, bundan 88 yıl önce milletimizin başına gelen en kötü felaketin ardından, en büyük eserimiz olan Cumhuriyetimizi kurmayı başardık. Cumhuriyetimiz her geçen gün güçlenen demokrasisi, büyüyen ekonomisi, artan refahı, fertlerine sağladığı imkanlar ve yeni nesillerimize vaddettiği parlak gelecekle tüm dünyadaki uluslara da örnek oluyor. Bu gelişmenin ve vardığımız noktanın haklı gururunu Türkiye’de, Hollanda’da hep birlikte yaşıyoruz.

Bugün de, her sıkıntılı zamanda olduğu gibi ülkemizin her köşesinden vatandaşlarımızın birbirine kenetlendiğini görüyoruz. Duygularımızın en yoğun yaşandığı bu günlerde, özellikle gençlerimizin üzüntülerinin istismar edilmesine fırsat vermeyelim;  itidal içerisinde hareket etmeye devam edelim.

Bir kez daha terör saldırılarında şehit olan gençlerimize ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Saygılarımla, 

Togan Oral

Başkonsolos

25.10.2011