Türkiye Cumhuriyeti

Rotterdam Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Eski Tip Pasaportlarin Uzatim/ Yenileme Süresine İlişkin Duyuru , 01.12.2010

 

T.C.

ROTTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞU

                       

                                                                                                             01 Aralık 2010

 

            MEVCUT ESKİ TİP PASAPORTLARI UZATMA/ YENİLEME SÜRESİNE İLİŞKİN DUYURU

 

Biyometrik özeliklere sahip e-Pasaport (elektronik pasaport) uygulamasına 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçilmiştir.

 

Mevcut eski tip pasaportların uzatma işlemi ve eski tip yeni pasaport düzenleme işlemi 31.12.2010 tarihi itibariyle sona erecektir. Bu tarihten itibaren pasaport uzatma işlemi yapılamayacak olup, görev bölgemizde ikamet  eden  vatandaşlarımızın  e-pasaport başvuruları alınacaktır. e-Pasaportlar hangi yaşta olursa olsun tüm bireyler için müstakil olarak düzenlenmektedir. Bu nedenle,   e-Pasaportlara çocuk kaydı yapılamamaktadır.

 

31.12.2010 tarihi itibariyle eski tip pasaportların uzatma işleminin sona erecek olmasından, 15.12.2010 tarihinden itibaren posta yoluyla pasaport  uzatma işlemi yapılamayacaktır.

 

 Mevcut eski tip pasaportlar, geçerlilik süreleri bulunduğu takdirde, son kullanım tarihi olan 24 Kasım 2015 tarihine  kadar  geçerli olacaktır.

 

e-Pasaport uygulaması konusunda www.epasaport.gov.tr adresinden gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir.

 

         Ayrıca, e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezine 7 gün 24 saat boyunca vatandaşlarımızın ulaşmaları mümkündür.

 

e-Pasaport Çağrı Merkezi telefon numarası: (+ 90 216) 444 30 20

 

Vatandaşlarımız, e-Pasaport başvurusu için www.epasaport.gov.tr  üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden  randevu talebinde bulunabilirler.

 

          Saygıyla duyurulur.