Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın : Asıl Kaybeden Gülen Ve Fetö Şebekesi Oldu

Lahey Büyükelçiliği 09.08.2016

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın
, "Bu yeni süreçte asıl kaybeden, Gülen ve onun Türkiye'de FETÖ
olarak bilinen küresel şebekesi oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, Daily Sabah gazetesi için kaleme aldığı "Türkiye Bir Araya Gelirken Darbeden En Çok Zarar Gören Gülen Oldu" başlıklı makalesinde, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin Türk halkını şaşırtıcı ve umut verici bir biçimde bir araya getirdiğine işaret etti.

"Devletin sınav sorularını çalıp sadık müritlerine verdiler"

Bazı çevrelerin beklentilerinin aksine darbe girişiminin siyasi ve/veya ekonomik bir krize yol açmadığını hatırlatan Kalın, "Aksine yeni bir ulusal birlik ve siyasi uzlaşı algısı ortaya çıkardı. İstanbul'da Yenikapı'da Türkiye'nin dört bir yanından milyonlarca kişinin katılımıyla yapılan ülke tarihindeki en büyük miting, bu yeni toplumsal ve siyasi uzlaşının açık bir göstergesi." ifadelerini kullandı.

Kalın, makalesine şöyle devam etti:

"7 Ağustos'taki mitingde son derece güçlü bir biçimde sergilenen yeni uzlaşı, devlet kurumlarına sızma girişimlerine karşı erdem, şeffaflık ve sorumluluk ilkeleri üzerine kuruldu. Siyasi görüşü ne olursa olsun Türkiye'deki herkes, sağlıklı ve iyi işleyen bir demokrasinin temel unsurları olarak bu ilkeleri yerine getirme konusunda birleşti. Fetullah Gülen ve müritlerinin, yıllar içinde kendi elemanlarını devletin kritik tüm mevkilerine yerleştirmek amacıyla bu ilkeleri ihlal ettiği ve acımasızca kullandığına dair de genel bir uzlaşı söz konusu. Devletin sınav sorularını çalıp sadık müritlerine verdiler, ordu, polis ve yargıdaki muhaliflerinden kurtulmak için sahte kanıt öne sürdüler ve rakiplerini kötüleyip karalamak için basına belge sızdırıp karalama kampanyası düzenlediler."

Herkes Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'de özellikle 2008 ve 2013 yılları arasındaki en parlak döneminde bir biçimde bedel ödediği için ülkedeki genel ruh durumunun "artık yetti" şeklinde olduğuna dikkati çeken Kalın, "Halk, belirli bir grup ve/veya dengesiz bir imamın çıkarlarına değil de halka ve ülkeye hizmet eden, erdeme dayalı, açık, sorumlu bir yönetim istiyor. Halk, son 6-7 yılda birçok masum yaşamı yok eden FETÖ kabusunun sona ermesini istiyor. Halkın desteğini alan hükümet de bu talepleri karşılamaya kararlı." görüşünü paylaştı.

"Gülen'in hayatındaki en önemli hatası Türkiye için bir şansa dönüştü"

Bu yeni süreçte asıl kaybedenin Gülen ve onun Türkiye'de FETÖ olarak bilinen küresel şebekesinin olduğunu belirten Kalın, "Darbe girişimiyle, Gülen her şeyini kaybetti, müritlerini, okullarını, şirketlerini, parasını ve en önemlisi destek, saygı ve inanılırlığını kaybetti. Gülen ve müritleri, askeri darbe ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı şeytan gibi gösterme yoluyla ülkenin yönetimini ele geçirebileceklerini sandılar fakat Gülen'in hayatındaki en önemli hatası Türkiye için bir şansa dönüştü. Ülke, Gülen'e ve onun suç şebekesine karşı dayanışma ve birlik içinde bir araya geldi." ifadesini kullandı.

Kalın, 7 Ağustos'daki mitingin şimdiye kadar en fazla kişinin katıldığı miting olmanın yanı sıra aynı zamanda taşıdığı semboller açısından da büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Mitingin, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli ve diğer partilerin üyelerini bir araya getirdiğine işaret eden Kalın, "Bütün liderler, FETÖ'cü darbe girişimi ve ne pahasına olursa olsun yönetimi ele geçirmeye çalışan ahlak dışı taktiklere karşı aynı birlik mesajlarını verdi." değerlendirmesinde bulundu.

"Bunlar Gülen'i, dünya çapında güç sahiplerinin yardakçısı ve piyonu haline getirmektedir"

Kalın şöyle devam etti:

"Türkiye'de sebep olduğu ölümlere ve yıkımlara bakılırsa, Gülen, bundan sonra Türkiye dışındaki grubunu organize etmek için bütün kaynaklarını ve ateş gücünü kullanacak, aynı zamanda para harcama, iftira kampanyası düzenleme ve Erdoğan ile meselesi olan biriyle ittifak kurma gibi her zamanki taktikleriyle yeniden saldırmak isteyecektir. Batı medyasında 15 Temmuz'dan bu yana süregelen propaganda bu bağlamda değerlendirilmelidir. Kendini dini radikalizme karşı ılımlı bir alternatif olarak konumlandırmasının ne Türkiye'de ne de Müslüman dünyasının geri kalanında inanırlılığı kalmamıştır. Bu, Gülen'in Batı'nın desteğini kazanmak için kullandığı bir stratejidir. Ancak bu tür samimiyetsiz iddialar, Müslümanların bizzat kendilerinden güven almadığında başarısız olmaya mahkumdur. Bunlar, sadece Gülen'i, dünya çapında güç sahiplerinin yardakçısı ve piyonu haline getirmektedir."


Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00 / 14:00 - 15:00

Kimlik Teslim, Pasaport Teslim ve Tebligat işlemleri hariç bütün işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Bilgi taleplerinizi lütfen Başkonsolosluğumuzun e-posta adresine iletiniz. E-posta mesajlara, resmi tatil günleri hariç, 24 saat içerisinde yazılı veya sözlü yanıt verilmektedir.
1.1.2020 1.1.2020 Yeni Yıl
13.4.2020 13.4.2020 Paskalya
27.4.2020 27.4.2020 Milli Gün (Kral'ın Doğumgünü)
5.5.2020 5.5.2020 Kurtuluş Günü (1945)
21.5.2020 21.5.2020 Dini Bayram
24.5.2020 24.5.2020 Ramazan Bayramı
1.6.2020 1.6.2020 Dini Bayram
31.7.2020 31.7.2020 Kurban Bayramı
29.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 25.12.2020 Noel